Коучинг методологията е насочена към постигане на резултати, а не към решаване на проблеми. Често хората идват на коуч сесия със собствени проблеми, а не с ясно формулирана цел. А задачата на добрия коуч е да идентифицира целта и резултатите, към които се стреми другият човек.
Думата „коучинг“ произлиза от английската дума couch и не означава нищо повече от каруца, микробус или карета, в която човек се придвижва от точка А до точка Б. И ако се замислите, ще откриете, че в действителност треньорът или коучът е вид платформа, която движи човек във времето и пространство, но контролира тази платформа е самият човек.
Коучингът не е това, което изглежда, че е.
И така, коучингът може да бъде както индивидуален, така и групов.
И ако сте избрали треньор (коуч) за решаване на проблемите си, тогава просто го попитайте каква е разликата между обучението и груповото коучинг. Ако получите ясен отговор, тогава -поздравления: избрали сте наистина добър специалист.
Сега още за погрешни схващания. Има мнение, че коучингът може да бъде разделен на 2 подвида: свободен стил и процес.
Свободният стил е вид коучинг, при който клиентът си купува няколко часа сесии от треньора предварително, за различни задачи и в хода на работата се създава план за действие за решаване на тези проблеми.
Следователно процесът е, когато клиентът има визия за своето бъдеще и своите цели, а треньорът, въз основа на получените данни, изгражда поетапен план за прилагане на такива перспективи, използвайки алгоритми и процеси.
Ако искате да се окажете добър специалист или да станете такъв, тогава и двете тези твърдения трябва да станат табу за вас. Нито един специалист, който уважава себе си и клиента си, няма да работи в свободен стил, тъй като има определени правила за провеждане на сесия. Също така, никой треньор няма да изгради допълнителни действия за клиента.
Защото коучинг е, когато клиентът прави всичко сам.